Mide Botoksu

Obezite ile Mücadelede Yalnız Değilsiniz.

Kilo vermenin en kolay
ve pratik yolu: Mide Botoksu!

Obezite ameliyatı olmaya uygun olmayan, fazla kilolu olan hastalarda cerrahi dışı uygulanabilen bir yöntemdir. Midenin çıkış bölgesine, endoskopik olarak botolinyum toksininin enjeksiyonu ile yapılır. Bu yolla midenin çıkıştaki pompa kısmı yavaş çalışır, mide içerisine dolan gıdaların ince bağırsaklara geçişi yavaşlar, böylece tokluk hissi daha uzun süreli hissedilir ve daha az yemek yenir.

Obezite ameliyatı olmaya uygun olmayan, fazla kilolu olan hastalarda cerrahi dışı uygulanabilen bir yöntemdir. Son yıllarda sıkça uygulanan bir yöntem olmuştur. Midenin çıkış bölgesine, endoskopik olarak botolinyum toksininin enjeksiyonu ile yapılır. Bu yolla midenin çıkıştaki pompa kısmı yavaş çalışır, mide içerisine dolan gıdaların ince bağırsaklara geçişi yavaşlar, böylece tokluk hissinin daha uzun süreli hissedilir ve daha az yemek yenilir.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki 6 ay arayla iki enjeksiyon yapılan vakaların yüzde 70’inde 1 yıl sonra, fazla kilolarının yüzde 15-20’sinin kaybolduğu saptanmıştır. 1,5 yıl içerisinde 3 enjeksiyon yapılan vakalarda ise bu oran yüzde 28 olmuştur. Midenin iştah hormonu salgılayan tepe kısmına uygulandığında ise Ghrelin hormonu salgısının azalarak, iştahında azaldığı saptanmıştır.

Uygulama, tıpkı endoskopi yapar gibi aç olarak gelinen klinikte özel bir endoskopik enjeksiyon iğnesi ile uygulanır, hasta bu süreç içerisinde anestezi uzmanı tarafından bilinçli sedasyon altında uyutulur. Ağrı olmaz, işlemi hasta hatırlamaz.

  • 3-6 aylık sürelerde 10-15 kg kaybettirmeyi amaçlayan bir yöntemdir.
  • BMI 28-35 arasına uygulanabilir.
  • Diyet ve egzersiz programları ile kombine edilmelidir.
  • Morbid obez hastalar için uygun değildir. Ameliyatın alternatifi bir yöntem değildir.

Mide botoksu uygulaması endoskopik yöntemle uygulanması ve günübirlik bir uygulama olması nedeni ile tercih edilebilir. Geçici bir kilo kaybı yöntemidir, önemli olan egzersiz ve diyetisyen takibinde sonuca ulaştıktan sonra beslenme alışkanlığını değiştirmek ve normal kiloda kalmaktır.